czwartek, 17 grudnia 2009

Tematy kobiece - część 3

Dzisiaj część obliczeniowa i ćwiczenia praktyczne. Takie korepetycje z matematyki stanikowej. Dziewczęta, do dzieła! Potrzebujemy na początek: miarki krawieckiej, swojego stanika, który coś nie leży i miejsca na notatki. Nie słuchajcie ludzi, którzy uważają, że "De biustibus non est disputandum".
Spójrzcie jak można wyglądać w dobrze dobranym staniku, jeśli jest się posiadaczką dużgo (kliknij) lub niewielkiego (kliknij) biustu. Moim zdaniem różnica jest diametralna. Zaczynamy!

3. Matematyka dopasowania
Podstawą prawidłowego dobrania sobie stanika jest prawidłowe zmierzenie swoich rozmiarów bieliźnianych. Użyjemy do tego wspomnianej już miarki.
Aha, dla osób, którym te obliczenia tylko mieszają w głowach, na dole link do kalkulatora bra-fittingowego (często występujące w społecznościach biuściastych określenie na stanikowe dopasowanie).

A. Zbieranie pomiarów
Bierzemy miarkę i mierzymy się na wydechu (!) jak najściślej (!) tuż pod linią biustu. Pomiar na nagiej skórze robimy, nie w kurtce. Zapisujemy wynik.
Potem bierzemy tę samą miarkę i mierzymy się w biuście (w "najwypuklejszej" części). Staramy się robić pomiar w miarę luźno, nie ściskając, w dwóch pozycjach: stojąc i pochylając się (w tak zwanym "zwisie"). Oba pomiary notujemy.
Powinnyśmy mieć trzy zapisane miary: jeden pomiar pod biustem i dwa w biuście.
Załóżmy, że wyniki wyglądają tak:


Są to dość typowe wymiary właścicielki stanika w rozmiarze 75B.
Miarka przyda nam się jeszcze raz. Weźmy jeden z naszych staników i zmierzmy jego długość (od zapięcia do zapięcia). To pomiar pierwszy. A teraz naciągnijmy go i zmierzmy ponownie jego długość.
Jeżeli zmierzony przez nas rozmiar pod biustem (w przykładzie 72cm) nie jest niewiele krótszy od pomiaru naciągniętego stanika (który zwykle przy stanikach 75x wynosi nawet ponad 90cm), to podtrzymania biustu NIE MA.
Po maksymalnym naciągnięciu stanik dobrze dopasowany do dziewczęcia o powyższych wymiarach powinien mieć długość około 75 cm. Powtarzam: po naciągnięciu! Pamiętamy, że to obwód pod biustem ma utrzymać ciężar piersi. Jeśli nienaciągnięty stanik jest dłuższy niż obwód ciała, to po prostu wisi.

B. Kilka uwag wstępnych
Zacznijmy od tego, jaki format ma zwykle rozmiar stanika: taki 75B, co oznacza?
Liczba jest wymiarem w centymetrach obwodu stanika (nie naszego obwodu pod biustem), a literka oznacza wielkość miseczki (w polskiej rozmiarówce alfabet skacze co dwa centymetry). W stanikach brytyjskich ten sam rozmiar wyglądałby tak: 34B (no nie do końca, bo tam rozmiarówka zmienia się co cal = 2,5cm...). 34 to obwód stanika w calach (czyli po naszemu 75 cm). Jest jeszcze kilka sposobów oznaczeń (np. znienawidzona przeze mnie włoska z jej jedyneczkami, dwójeczkami etc.), ale tym nie będziemy się tu zajmować.
Takie 75B, na kogo teoretycznie pasuje?
Otóż, skoro 75 to cm obwodu stanika przed naciągnięciem, a stanik rozciąga się, powiedzmy, do 88cm, to będzie idealny na osobę, która ma pod biustem (ściśle mierzone) 85cm. Miseczka B przy obwodzie 75* zgodnie z polskimi tabelami to 90,5cm. Tak więc stanik 75B jest idealny dla osób o wymiarach 85cm/90cm (pod biustem/w biuście). Ile znacie takich osób i dlaczego większość z nich to faceci?

* Miseczka B przy obwodzie 75 stanika to nie to samo co miseczka B przy obwodzie stanika 90 - w drugim przypadku jest ona o wiele większa. Można się o tym przekonać w sklepie z bielizną, porównując ten sam model biustonosza z tą samą "literką" miseczki przy różnych obwodach. Jest to także przyczyna, dla której dziewczyny z większym biustem nie mieszczą się np. w stanik 75D, a w 85D już tak (tylko obwód przestaje spełniać swoją funkcję).

C. Mój tabelkowy rozmiar
W powyższym przykładzie pomiary wyniosły 72cm/88-90cm (pod biustem/w biuście). Jak sprawdzić, jaki rozmiar teoretycznie byłby najlepszy przy takich wymiarach?
Pamiętajmy przede wszystkim, że obwód stanika to nie miarka krawiecka - naciągnie się. I to prawdopodobnie o około 10 cm. Nie kupujemy więc np. stanika 75x przy wymiarze pod biustem 75cm, bo będzie za luźny (tak jak majtek nie kupujemy w dokładnie takich wymiarach jak nasze biodra - bo mają się trochę naciągnąć a nie wisieć).
Dla wymiaru pod biustem wynoszącym 72 cm najlepszy będzie stanik 65x (x jest jeszcze niewiadomą :-))
Zwykle obliczamy to w ten sposób: odejmujemy od naszego wymiaru pod biustem 5cm i zaokrąglamy w dół (zgodnie z tabelką obwody występują co 5cm).
Tak więc tutaj 72cm - 5cm = 67cm, po zaokrągleniu w dół do wartości tabelkowej 65cm (czyli 30cali).
Już widzę to przerażenie: Jak to 65, a gdzie to znaleźć, nigdy nie słyszałam o takim rozmiarze, ja już w 70-kach się duszę! Spokojnie, dojdziemy do tego, na razie teoretyzujemy.
A teraz obliczamy miseczkę, a właściwie odczytujemy ją z tabelki. W zależności od kształtu (stożki, gruszki, jabłuszka...) i jędrności piersi różnica pomiędzy pomiarem w biuście luźno i w zwisie może mieć mniejszą lub większą wartość. W tabelce szukamy wymiaru pośredniego, czyli w powyższym przykładzie wielkości 88-90cm.
Tabelki znajdziecie tutaj:
TABELA ROZMIARÓW BRYTYJSKICH
TABELA ROZMIARÓW POLSKICH

W pierwszej kolumnie szukamy obwodu 65 i w tym rzędzie szukamy swojego obwodu w biuście. W naszym przykładzie użytkowniczka o wymiarach 72cm/88-90cm, powinna nosić według tabelek stanik brytyjski 65E (30E) lub polski 65F.

Wydaje się niemożliwe? Nie ma takich rozmiarów w sklepie? Otóż są w dobrze zaopatrzonych sklepach stacjonarnych i internetowych, na Allegro i w wielu innych miejscach. I to wcale nie bure namioty ani pancerniki! Trzeba tylko wiedzieć, czego się chce.
Ponieważ dziś nie zdążyłam, lekcję zakładania i kupowania staników (co, gdzie, za ile), oraz listę innych przydatnych adresów przedstawię jutro.

P.S. Jeśli nie chce Ci się liczyć, polecam elektroniczny bra-fitter (kliknij) by the_mariska.

2 komentarze:

  1. nieźle Ci wychodzi uprawianie dziennikarstwa zarówno teorytecznego jak i praktycznego, bardzo mi się spodobały odsyłacze('kliknij'),jeszcze bardziej "chce.to"...,niecierpliwie oczekuję następnego odcinka,kto by pomyślał,że ożywisz Słodowego...

    OdpowiedzUsuń
  2. w następnym odcinku jak zrobic stanik przy pomocy skarpetki i linijki :-)

    OdpowiedzUsuń